Na jeseň roku 1997 sa ku mne dostali historky o "studni" v šachte pod násypom, ktorý spája Sfingu a Chefrenovu pyramídu. Táto "studňa" bola vo veľkej miere prejednávaná na rôznych fórach ako napríklad v Coast To Coast, americkej rozhlasovej relácii Arthura Bella. Mal som pocit, že aj napriek určitým rozdielom v opise miesto, o ktorom hovoria, je to, ktoré spomína Selim Hassan.
Arthur Bell navštívil Gízsku plošinu koncom roku 1997. Doktor Hawass (vtedajší Generálny riaditeľ pyramíd v Gíze a Sakkáre, a neskôr štátny podtajomník a generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky) mu umožnil, že sa mohol pohybovať po Gízskej plošine slobodne, kdekoľvek. Bell na svojej stránke zverejnil fotografie z tejto výpravy, ktoré už žiaľ nie sú dostupné. Na prvých troch bol zachytený, ako stojí pri "studni" a zostupuje po rebríku do šachty. Očividne odmietol možnosť zostúpiť do šachty ešte hlbšie
V septembri roku 1997 bol hosťom Bellovej rozhlasovej šou režisér dokumentárnych filmov Boris Said, ktorý prišiel porozprávať o svojej najnovšej práci v Gíze. Said rozprával o tom, že v roku 1992, keď sa jedného večera prechádzal po Gízskej plošine, stretol strážnika, ktorý sa ponúkol, že mu za dvadsať dolárov ukáže niečo zaujímavé. Said súhlasil, a tak ho strážnik zobral do šachty pod násypom. Po zhrdzavenom kovovom rebríku zišli do hlbín šachty až na jej dno, a tam vstúpili do miestnosti, ktorá vyzerala ako veľká jaskyňa plná vody, ktorej hladina siahala do výšky dva metre pod stropom. (Hovorí sa, že vybudovanie Asuánskej priehrady spôsobilo zvýšenie hladiny podzemnej vody v Gíze približne o osem metrov.) Dozvedel sa, že voda v komore je taká priezračná, že od roku 1965 ju dvadsať rokov používali ako studňu. Pod tenkou vrstvou nečistôt, ktoré plávali na jej hladine, bola voda skutočne veľmi čistá, a tak sa Said do vody ponoril, aby si komoru obzrel zbližšia. Na jej východnom konci zbadal akúsi kopu kameňov, pričom niektoré z nich boli odsunuté nabok.
Zaujalo ho to, pretože počul príbeh o dvoch chlapcoch, ktorí zišli dolu šachtou do komory, našli tam kopu kameňov a niektoré z nich odsunuli, aby sa pozreli, čo sa pod nimi skrýva. Ako sa Said vyjadril, ľudia v staroveku pred vstupmi do podzemných tunelov a sarkofágov často navršovali skaly, ktoré mali slúžiť ako ochrana. V decembri roku 1995 Said uzavrel dohodu o spoločnom podniku s Dr. Josephom Schorom. Schor pracoval päť rokov, s povolením obnovovaným každoročne, vykonávajúc akustický a rádiolokačný prieskum Gízskej planiny. Schor poskytol stotisíc dolárov pre tento odvážny podnik ako finančné ručenie a bol zodpovedný za všetky vedecké aspekty diela. Said bol zahĺbený do filmovej práce dokumentárneho programu, pre ktorý žiadal vlastné fotografické povolenie. Má cenu poznamenať, že v apríli/máji 1996 ako časť práce rádiolokátorom detekoval čosi, čo sa zdalo byť tunelom približne dva metre širokým a asi tri metre pod povrchom, vychádzajúcim zo zadnej časti Sfingy a smerujúcim západným smerom pod násypom ku Chefrenovej pyramíde.
V novembri 1996 sa Said vrátil do šachty a pri zostupe zistil, že prostrednú úroveň má v hĺbke asi dvadsiatich šiestich metrov. V roku 1992 to nezaznamenal a došiel k záveru, že nejaké prieskumné práce museli byť medzičasom urobené neznámymi osobami. Domnienka bola, že nejaký druh múru alebo bariéry bol odstránený. Zaznamenal dva porušené kamenné sarkofágy a železnú pumpu v tejto novo odhalenej úrovni. Šachta pokračovala ďalších pätnásť metrov ku komore, kde zistil, že úroveň vody poklesla o zhruba päť metrov od jeho poslednej návštevy. Komora bola celkom priestranná a jasne urobená človekom súdiac podľa objavenia sa zvislých múrov, zrezaných schodov a pravých uhlov.
Said pri svojom nasledujúcom návrate do komory vo februári 1997 niektoré miesta natočil. Jeho team zoškrabal špinu na poschodí kvôli vyčisteniu priestoru pre kamerový statív. Na ich prekvapenie napokon odkryli kompletné veko sarkofágu. Said povedal, že staroveké texty obsahujú mnoho referencií na použitie veka sarkofágu ako krytu vchodu do posvätnej komory alebo tajného tunela, tak sa rozhodli prešetriť to ďalším použitím georadaru. Ten indikoval, že veko bolo okolo 30 palcov hrubé. Dva a pol metra pod vekom detekoval dve a pol metra širokú anomáliu zrejme s klenutým stropom. Táto anomália klesala v dvadsať päť stupňovom uhle a smerovala k Sfinge 275 yardov ďaleko (vyše 250 m, pozn. prekl.). Uvedený tunel vychádzal zo zadnej časti Sfingy a smerovanie pod násypom zrazu začína mať nový význam.
Veko bolo odkryté odstránením 3-10 palcov (približne 7-25 cm, pozn. prekl.) materiálu z povrchu, ručne a vreckovým nožom atď. Said hľadal Schora aby požiadal Dr. Zahi Hawassa (Generálneho riaditeľa Gíza Plateau a Sakkáry) vec ďalej vyšetriť, napríklad vykopaním diery kvôli vstupu do tunela. Said povedal, že si nie je vedomý, že Schorovo povolenie bolo odvolané na konci roku 1996 a operovali vrámci jeho povolenia na fotografovanie, a že kvôli tomu dôvodu Schor nebol ochotný predložiť nález egyptskej správe. Následkom toho sporu Said a Schor zrušili svoj spolok. Schor odvážny podnik financoval a tak mal právny nárok na Saidove filmové zábery. Ale Said mal výlučné marketingové práva znamenajúce, že Schor bol nespôsobilý použiť ich komerčným spôsobom. Následkom toho je veľmi nepravdepodobné, že Saidov film vôbec niekedy uzrie svetlo sveta.
Said uploadoval fotografie šachty a komory na svoje stránky Magical Eye priložiac pracovný plán. Niektoré zábery z exteriéru lokality ukazovali team členov zostupujúcich do inej šachty. Said urobil interview, v ktorom zámerne zverejnil skutočné umiestnenie šachty. Žiaľ, fotografie už nie sú on-line dostupné. Saidovo vysvetlenie v show Arta Bella obsahuje niektoré záhadné prvky. Je ťažké pochopiť, ako mohol minúť druhú úroveň komory počas jeho návštevy v roku 1992, pretože ju musel križovať, aby dosiahol šachtu tretej úrovne. A tiež, koľko mohol vidieť plávajúc pod vodou v tom, čo bolo podľa všetkého tmavou zaplavenou komorou tridsať metrov pod zemou? V ďalšom vysvetlení jeho videa „Za scénou s teamom Magical Eye na Gíza Plateau“, Said tvrdí, že veko sarkofágu bolo otvorené v novembri 1996 a že sa nič ďalej nedialo až do návratu teamu vo februári 1997. Je tu tiež pochybnosť pokiaľ ide o to, či Schorovo povolenie bolo skutočne odvolané ako tvrdil Said v rádio show Arta Bella. Napriek týmto skutočnostiam Said zohral hlavný podiel pri vychádzaní na povrch toho, čo sa stalo známym ako „Osirisova hrobka“.
Žiaľ, Boris Said umrel na rakovinu pečene 24. marca 2002. Jeho ex-kolega a priateľ John Anthony West napísal nekrológ, ktorý stojí za prečítanie, kvôli pohľadu späť, na Saidov farbistý život (http://www.jawest.net/boris.htm).
- pokračovanie -
Seriál prináša dokumentáciu jedného senzačného objavu v Gíze...
Zdroj: http://www.bibliotecapleyades.net/
Preklad: Miška, Sokol
Korektúry: Sokol
Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.
Súvisiace:
Erdogan Ercivan: Patenty egyptských faraónov IV. – PODZEMNÝ LABYRINT S TAJNÝMI KOMORAMI 2
http://www.kemet.sk/clanok/erdogan-ercivan-patenty-egyptskych-faraonov-i...Erdogan Ercivan: Patenty egyptských faraónov III. – PODZEMNÝ LABYRINT S TAJNÝMI KOMORAMI
http://www.kemet.sk/clanok/erdogan-ercivan-patenty-egyptskych-faraonov-i...Serapeum
http://www.kemet.sk/serapeumSkúmanie tunelov pod plošinou v Gíze!
http://www.kemet.sk/rubrika/serial-skumanie-tunelov-pod-plosinou-v-gizeEgypt - Odhalenie
http://www.kemet.sk/zakazana-egyptologia
Komentáre
Pridal Lanoo 8. apríl 2014 - 22:34 Trvalý odkaz
Zaujimave doplnenie suvislosti en
Zaujimave doplnenie suvislosti en
http://www.grahamhancock.com/phorum/read.php?f=1&i=107604&t=107604&v=f