„Tak ako ›› Luxorský chrám, aj múry Chrámu Setiho I. zachytávajú históriu striedania vládcov, zobrazenú nielen na početných basreliéfoch, ale i na prebíjaných „kartušách“, ktoré obsahujú mená faraónov. Tento proces, dosť rozšírený v období Ramesseho II., umožňoval ›› zapísanie mena vládnuceho faraóna na miesto jeho predchodcu. Stará kartuša sa zatmelila a na jej miesto sa v rovnakej hĺbke reliéfu naniesla nová...“
›› Predchádzajúca časť
Tak ako Luxorský chrám, aj múry Chrámu Setiho I. zachytávajú históriu striedania vládcov, zobrazenú nielen na početných basreliéfoch, ale i na prebíjaných „kartušách“, ktoré obsahujú mená faraónov. Tento proces, dosť rozšírený v období Ramesseho II., umožňoval zapísanie mena vládnuceho faraóna na miesto jeho predchodcu. Stará kartuša sa zatmelila a na jej miesto sa v rovnakej hĺbke reliéfu naniesla nová. Starý tmel však neustál nápor času a kartuše, uložené jedna na druhej, sa postupom času veľmi ťažko čítajú. Takto vzniklo nesprávne chápanie a neprofesionálna interpretácia obrazov u náhodných turistov.
Nižšie názorne uvádzame „klasický príklad“ uloženia dvoch nadpisov na architrá v prvej hypostylovej sieni. Tento nadpis nesie mená dvoch vládcov – Setiho I. a Ramesseho II. (otca a syna).
Pozn. red. “Záhadným znakom v Abydose” sme sa venovali do hĺbky na tejto adrese.
-pokračovanie-
Všetky časti “ABYDOS – Chrám Setiho I.” nájdete na tejto adrese.
Všetky časti “ABYDOS (Projekt ISIDA)” nájdete na tejto adrese.
Všetky časti “Projektu ISIDA” nájdete na tejto adrese.
Projekt ISIDA
Expedícia sa uskutočnila v období november-december 2013
Zdroj: http://isida-project.org/egypt_december_2013/seti_1.htm
Preklad: Danica
Súvisiace:
SETI I.
http://www.kemet.sk/search/node/seti%20iChrámy Egypta
http://www.kemet.sk/rubrika/chramy-egyptaSeriál: Osirisov chrám (Projekt ISIDA)
http://www.kemet.sk/rubrika/serial-osirisov-chram-projekt-isidaAbydos
http://www.kemet.sk/abydos