Tím výskumníkov potvrdil objav dokazujúci, že kov na jednej z dýk, ktoré sa našli v hrobke Tutanchamona, rovnako ako množstvo iných cenných artefaktov starobylého Egypta, má nadpozemský pôvod, keďže boli vyrobené z meteoritov.
Podľa ›› ABC.es bol výskum vedený medzinárodným tímom vedcov z Polytechnickej univerzity Milána a Turína, Univerzity v Pise, Egyptského múzea v Káhire, CNR, Univerzity Fayoum a spoločnosti XGlab. Archeológovia mali už viacero desaťročí podozrenie, že kov, používaný v dobe dynastií Novej ríše a ešte pred ňou, by mohol pochádzať z meteoritov. Avšak doteraz si tým neboli istí.
›› The Guardian prezentoval výskum Diane Johnsonovej z Open University a Joyce Tyldesleyho z University of Manchester v roku 2014. Skúmali artefakty objavené v pohrebisku Gerzeh, nachádzajúcom sa 70 km južne od Káhiry z obdobia 3600-3350 p.n.l. Hrobka muža obsahovala slonovinovú nádobu, medenú harpúnu, perlové šperky zo zlata a kovu a mnoho ďalšieho. Niekoľko unikátnych exemplárov kovových artefaktov bolo taktiež odkrytých na iných miestach. Najimpozantnejšie príklady sa našli v hrobke Tutanchamona, ktorá zahŕňala dýku a kovový amulet na zlatom náramku. Johnsonová a Tyldesley použili elektrónový mikroskop a počítačovú tomografiu na prieskum povrchu artefaktov. Taktiež ›› preskúmali kovové koráliky z náleziska Gerzeh a zistili, že štruktúra a chemické zloženie skúmaného kovu má meteorický pôvod.
Najaktuálnejší výskum potvrdil, že Johnsonová a Tyldesley mali pravdu. Zloženie kovu, použitého na Tutanchamonovu dýku, pozostáva z niklu a kobaltu, ktoré sa vo všeobecnosti nachádzajú v meteoritoch. Naviac potvrdila štúdia kovových perál z pohrebiska Gerzeh, starých približne 5000 rokov, že v období 18. dynastie mali Egypťania rozvinutú metódu spracovania kovov a kovy, z ktorých tieto veci boli vyrobené, pochádzajú z meteoritov. Predtým sa verilo, že egyptská Doba železná započala až po roku 600 p.n.l.
Detail korálika z Gerzehu z meteoritckého kovu. Zdroj: Open University/University of Manchester
›› Citujeme priamo výskumníkov:
„Ako nadpozemský, či pozemský pôvod železa v starobylom Egypte, tak i to, kedy sa jeho použitie rozšírilo, je dodnes predmetom diskusií. Dôkazy pochádzajú z rôznych oblastí vrátane architektúry, jazyka, či viery.“
›› Výskumníci sa domnievajú, že meteorické železo mohlo byť v egyptskej kultúre a náboženstve mimoriadne dôležité. Kov v čepeli dýky z Tutanchamonovej hrobky pochádza z jedného z mnohých meteoritov, ktoré dopadli na púšť.
V starobylom Egypte začali ľudia vyrábať šperky až okolo roku 4000 p.n.l. Nie je jasné, prečo začali používať meteorický kov, ale domnievame sa, že ľudia staroveku v rôznych častiach sveta uctievali kamene, ktoré prichádzali z neba. Rovnaký druh kovovej štruktúry sa objavil v dvoch čínskych čepeliach z obdobia okolo roku 1000 p.n.l. a v indiánskych kovových korálikoch z pohrebiska Hopewell v Illinois približne z roku 400 p.n.l.
Ponúkame ›› časť z článku od Liz Leafloor z Ancient Origins:
“Meteority fascinovali ľudstvo už dlho. Staroveký človek pociťoval úzkosť a obával sa toho, čo sa dalo nazvať nevyspytateľnými udalosťami z nebies. Moderná veda môže v súčasnosti vysvetliť meteorický roj, blesky a hromy, polárnu žiaru a zatmenia, ktoré inšpirovali mýty, náboženstvá a legendy. V staroveku boli meteority vnímané ako odkazy bohov, či osudové znamenia.”
Meteorit Hoba je najväčším známym meteoritom, nájdeným na Zemi, ako aj najväčším kusom kovu prírodného pôvodu. Meteoritom, nazvaným podľa Hoba West Farm v Grootfontein v Namíbii, kde bol objavený v roku 1920, nikto nepohol od jeho dopadu, ktorý sa uskutočnil pred viac ako 80.000 rokmi. Zdroj ›› Verejná doména
Meteority boli mimoriadne dôležité ›› v rámci náboženstiev a kultúr v mnohých civilizáciách. Starovekí Gréci a Rimania verili, že boli darmi od bohov. V starovekom Grécku boli meteority uložené v chráme Apolóna v Delfách ako posvätné predmety. Dokonca aj svätyňa v Mekke má v sebe kameň, ktorý je údajne meteoritom.
Úvodný obrázok: Tieto dýky boli súčasťou pohrebnej výbavy Tutanchamona. Horná bola vyrobená zo zlata a spodná, podstatne unikátnejšia, vyrobená z meteoritu. Zdroj ›› Verejná doména
Natalia Klimczak
Zdroj: http://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/precious-dagger-...
© Ancient Origins, Všetky práva vyhradené
Preklad: M.B.
Súvisiace:
Namiesto objavu v Tutanchamonovej hrobke planúca diskusia
http://www.kemet.sk/clanok/namiesto-objavu-v-tutanchamonovej-hrobke-plan...„... Predbežné výsledky nie sú v rozpore s výsledkami predchádzajúcich radarových prieskumov“
http://www.kemet.sk/clanok/predbezne-vysledky-nie-su-v-rozpore-s-vysledk...KV 62: Ďalšie miestnosti odhalené a v nich kovové a organické objekty!
http://www.kemet.sk/clanok/kv-62-dalsie-miestnosti-odhalene-a-v-nich-kov...Egyptský expert popiera teóriu, že kráľovná Nefertiti je v Tutanchamonovej hrobke
http://www.kemet.sk/clanok/egyptsky-expert-popiera-teoriu-ze-kralovna-ne...Čo sa ukrýva na druhej strane?
http://www.kemet.sk/clanok/co-sa-ukryva-na-druhej-straneSpoznajte pravého majiteľa Tutanchamonovej hrobky. A možno tam stále je
http://www.kemet.sk/clanok/spoznajte-praveho-majitela-tutanchamonovej-hr...Spoločná hrobka Tutanchamona a Nefertity
http://www.kemet.sk/clanok/spolocna-hrobka-tutanchamona-a-nefertityNefertity
http://www.kemet.sk/vladca-vladkyna/nefertityTutanchamon
http://www.kemet.sk/stitok/tutanchamonHrobka KV 62
http://www.kemet.sk/stitok/hrobka-kv-62